czwartek, 11 kwietnia 2013

Szarak - kot skazany

opowiada ansk

Podobno pojawił się niedawno...
Podobno jest dziki.... 
Piszę podobno, bo coraz trudniej wierzyć mi ostatnio w ludzkie słowa... 
W każdym razie – przyjmijmy, że pojawił się niedawno, czyli kilka tygodni temu na balkonie. 
Typowe blokowisko, mieszkanie na parterze, w mieszkaniu koty wychodzące, więc i ten wchodził i wychodził. Dawał się głaskać... 
No i kilka dni temu przyszedł jakiś dziwny-z niesymetrycznym tyłem, kulejący, nie chciał jeść, chował się po kątach. Na lekarza pieniędzy nie ma, kot do kontenera nie chce wejść, więc telefon. 

Lecznica, diagnoza – złamana z przemieszczeniem miednica – z prawej strony.
Z lewej – kość udowa wyrwana ze stawu biodrowego, uszkodzone kolano, prawdopodobnie zerwane więzadła. Na zdjęciu jeszcze jajeczny – ponieważ do zrobienia rtg trzeba było kotka uśpić – został wykastrowany. Jak na razie – koszt 150zł. 
W poniedziałek dalsza diagnostyka -i zależnie od stanu kolana albo wariant optymistyczny, czyli amputacja główki kości udowej, kilka tygodni w małej klatce – do czasu zrośnięcia się miednicy, niesprawne kolano. 
Wariant pesymistyczny – wysoka amputacja w stawie biodrowym. W obu przypadkach kot będzie niepełnosprawny, nie może być kotem wychodzącym, nie ucieknie w razie niebezpieczeństwa. Pani, która go karmi, może go ewentualnie zatrzymać, ale swoje koty wypuszcza i wypuszczać będzie, są takie szczęśliwe na wolności, nie odbierze im tego. Prawda, że jej dwa koty w ostatnim czasie gdzieś poszły, prawda, że sąsiadce zginęła kotka, a kocur spod samochodu wyczołgał się z połamanymi kręgami piersiowymi, cudem przeżył, pół roku nie chodził, majątek poszedł na leczenie i rehabilitację.. 
Ale wolności kotom odbierać nie będzie, zasiatkowanego balkonu sobie nie wyobraża. 
No i w klatce też go trzymać nie będzie, nie da rady … 
My natomiast nie bardzo wyobrażamy sobie wydanie kolejnych kilkuset zł z naszych naprawdę bardzo skromnych środków na leczenie, które nie będzie kontynuowane ...
I – niestety, trzeba to powiedzieć jasno – na leczenie zwierzaka, który będzie kalekim kotem wychodzącym, czyli nie będzie w stanie uciec przed żadnym niebezpieczeństwem. 
Czyli – prawdopodobnie zginie w ciągu kilku miesięcy... Więc rozpaczliwie szukamy dla niego miejsca – na okres zrastania się miednicy i na potem, domu, który nie dopuści do kolejnego wypadku, który rozumie, że jest to kot specjalnej troski. 
Szukamy mu miejsca, bo w naszych domach tymczasowych go niestety nie ma – ciągle są kociaki – już mocno podrośnięte – zeszłoroczne, które nie znalazły domów, bo w Łodzi w ostatnich latach kociąt bardzo dużo. Szukamy też pomocy finansowej dla niego … Szarak jest dość duży i piękny, bury w białych rękawiczkach i z białym krawatem, ma może ze dwa lata ... 

Czy jest miły? Trudno mi powiedzieć ... Najpierw obolałego kota wpychałam do kontenera i wiozłam w nieznane, potem trzymałam, gdy bolące biodro i nogę badał lekarz, wystraszonemu w lecznicowym boksie błyskałam fleszem po oczach ... Syczał, gdy wyciągałam rękę, ale nie uderzył, dał się pogłaskać. Być może nie jest (jeszcze) nakolankowym pieszczochem, ale na pewno nie jest dziki... I dom to jego wielka szansa – dziki kot po takim wypadku musiałby zostać uśpiony. 
Najnowsze wieści: 10.04.2013
Szarak właśnie jedzie do tymczasowego domu tymczasowego, razem z mailem odebrałam telefon   -  sprawdzimy, jak się zachowuje w domu, jak "traktuje" ludzi i to nam da podpowiedź, jakiego domu mu szukać. 

 Zdrowotnie  -  miednica zrośnięta, główka kości nie ucięta  -  zdaniem lekarzy dobrze sobie radzi w obecnym stanie i nie ma na razie sensu ciąć.

No, szefowa lecznicy - szczuplutka  -  strasznie boleje nad tym, że kot w lecznicy stracił linię  -  a mówiąc po polsku, upasł się. On widząc człowiek tańczy w klatce licząc na przekąskę, potem - tradycyjnie  -  osykuje wyciągniętą rękę, a potem rozpływa się głaskany,. 
To w lecznicowym boksie, zobaczymy w mieszkaniu...

3 komentarze:

 1. Czekamy na wieści z domu tymczasowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, a kto Ty jesteś? Znasz tego kota?
   To nie dom tymczasowy, a już stały. A wieści? Nie wiem, lekarka zmieniła pracę, wyjechała z Łodzi, a on z nią. Ale ostanie były takie, że dogadał się z psem - przyjaźni nie ma, jest pokojowe współistnienie.
   Decyzja o tym, ze kot zostaje, zapadła późną jesienią - Szarak mocno się pochorował, nie bardzo wiadomo było na co. I chyba wtedy tymczasowa opiekunka zdała sobie sprawę, że on już jej i niczyj inny :)

   Usuń